Using our Mathematical skills to buy food

4th Class has been busy using their mathematical skills to do some shopping. They were using Shopping Catalogues    to buy ingredients for a nutritious cheap dinner. Yummy!

What ingredients did they choose?

Whose dinner was the cheapest? What was the cost of this dinner?

Whose dinner was the most expensive? What was the cost of this dinner?

What ingredients were used in each dinner?

What change did they get from €10?

What was the difference between the cheapest dinner and the most expensive dinner?

 

IMG_6701 IMG_6700
 

Comments are closed.